PODZIEMIA KRAKOWA


Powiem Wam, że chociaż zdjęć mam mało z tego miejsca, było przeze mnie najlepiej zapamiętane, gdy wchodziliśmy do poszczególnych pomieszczeń było nawet czuć zapach , który był bardzo specyficzne ( jak całe to miejsce) Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod płytą Rynku Głównego. Zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m², więc szliśmy pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. Całe podziemie jest autentyczne, kiedyś płyta Krakowa ( rynek) znajdowała się 4 metry niżej, teraz możemy podziwiać pozostałości, które zostały uratowane/pozostawione/znalezione przez archeologów, można również zobaczyć niespotykany w Europie przekrój wielkiego, tętniącego życiem, średniowiecznego Krakowa. Odnalezione zabytki świadczą o ciągłości handlu, który w tym miejscu trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat. 

 Kołek drewniany wystający z ziemi 


 Dawna waluta - denary, obole, grosze praskie, oraz krakowskie - historia była taka, że mieszczanie nadgryzali krawędzie monet, by mieć więcej złota/ srebra dla siebie na przetop, dlatego wszystkie monety znalezione przez archeologów mają specyficzny kształt i wielkość co widać na poniższym zdjęciu. 
 Wielkie spalenie Krakowa - 1285r - spalenie miasta przez Konrada II księcia mazowieckiego, który usiłował wedrzeć się na tron, podbił całe księstwo krakowskie ale zamku nie mógł zdobyć więc miasto kazał spalić.Najprawdopodobniej był to cmentarz ulokowany we wschodnio-południowym kwartylu rynku przy Kościele św. Wojciecha,  choć nie wyklucza się istnienia jeszcze wcześniejszego cmentarzyska po zachodniej stronie rynku. Większość szczątków ludzkich odkrytych podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 2004-2010 została ponownie pochowana w krypcie Kościoła Mariackiego


 Groby wampiryczne znaleziono również pod rynkiem w Krakowie - były to kobiety, których ciała ułożono w pozycji embrionalnej. Były podejrzewane o wampiryzm, dlatego pochowane zostały 'poza murami Krakowa' na cmentarzu kościoła Mariackiego znanego również jako cmentarz św. Wojciecha.
[wampiry chowano jeszcze przed II wojną światową, a ostatniego nawet po II wojnie światowej - podobno jego serce przebite zostało zębem brony. Według niektórych źródeł większość grobów na tamtejszym cmentarzu zawiera cała z obciętymi głowami i sercami lub głowami przebitymi drewnianym kołkiem. Wierzono, że wampiry mają po dwa serca lub dwie dusze - jedną ochrzczoną, która w momencie śmierci szła do niebo i drugą, która mogła zamienić się w upiora. W momencie śmierci jedno z nich umiera, dlatego należało przebić to drugie.]


 Ruiny sklepów dawnego Krakowa. 

Polecam każdemu by wybrał się w tamto wspaniałe miejsce. Warto znać historię. To również nas dotyczy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz